‘Trailer Park Boys’ ve Toplumun beklentilerinden sıyrılmak

Trailer Park Boys, Amerikan yapımı bir Netflix mizah dizisi. Ricky, Bubbles ve Julian’ın karavan parkındaki yaşamları, rezil ama aynı zamanda eğlencelidir. Başlarını bir türlü beladan kurtaramayan üçlü, sürekli hapisle sokaklar arasında mekik dokur, kendilerini eski sevgililerine ya da ev sahiplerine kabul ettirmeye çalışır ve sık sık rezil olurlar.

Bu diziyi izlemenin, benim gibi endişeli ve hırslı bir beyaz yakalı üzerinde her zaman rahatlatıcı etkisi oldu. Eğer siz de iş ya da okul bütün enerjinizi tükettikten sonra, biranızı açıp koltuğunuza uzanmak ve bu esnada sadece kaslarınızı değil, aynı zamanda toplumun baskı ve beklentilerinden yorulmuş zihninizi dinlendirmek istiyorsanız, bu dizi size göre olabilir. Yaşasın tembellik hakkı!

Üç silahşörler

Trailer Park Boys, Kanada’da yaşayan üç çocukluk arkadaşının maceralarını anlatır. Kendisinin aptal olduğuna inanan ama polisleri kandırmada, araba tamir etmede ve ot yetiştirmede üstüne olmayan Ricky, ekibin planlarını yapan ve sıkıntıya düştüklerinde onları kurtarmak zorunda kalan Julian ve ekibin en duygusal üyesi, kedi dostu ve en nihayetinde grubun en aklı başında kankası Bubles; toplumun en alt katmanında yaşarlar; daha doğrusu yaşamaya çalışırlar.

Ama bunu dert ediyor gibi görünmezler. 10 sezonluk dizinin yarıya yakınında külüstür bir arabada yaşar Ricky, sabah uyandığında arabasının tavanında birikmiş su ile tıraş olur ve duş alır. Bubles kimsesi olmasa da, bozuk alışveriş arabaları tamir edip satarak geçinir ve kedilerine kulübesinde sıcak bir yuva sağlamakla yetinir. Ama ekip bunlarla sınırlı değildir. Sürekli sarhoş olan karavan parkı yöneticisi Mr. Lahey, gömlek alerjisi olduğundan sürekli çıplak gezen Randy, bir türlü adam yerine koyulmayan Cory ve Jacob…

Toplumun Beklentilerine Boşvermek

Nedir bu ekibin sırrı? Nasıl olup da bu kadar kötü durumdayken eğlenmeyi başarabilirler? Yoğun bir iş gününün ardından bizi neden ve nasıl rahatlatır bu dizi?

Cevabı (en azından benim açımdan) basit görünüyor: Çünkü ekip, asla toplumun beklentilerine kulak asmıyor. Bunun kendileri için birtakım dezavantajları olabilir tabii 🙂 Bu kadar uçta yaşayanı toplum cezalandıracaktır. Ancak toplumun her istediğini yapmak, sürekli bitmeyen beklentilere yetişmeye çalışmak da bir tür ceza değil midir?

Toplum, insan yaşamı için elzemdir. Ancak insanla toplum arasındaki ilişki karşılıklı bir beslenme ilişkisi olduğu sürece. Toplum bizi başkalarının beklentilerini karşılamak üzere koşulladığında, başkaları ne der sorusu kafalarda yankılanmaya devam ettikçe; birey yarım kalır. Bireyin yarım kaldığı toplum ne kadar sağlıklı olabilir ki oysa?

Öyleyse hepimizin bir noktada boş vermeye ve burnunun dikine gitmeye ihtiyacı vardır.

Tembellik Hakkı

Trailer Park Boys‘un bizi etkileyebilecek yanlarından bir diğeri, dizide hemen her kahramanın tembellik hakkını sonuna kadar kullanmasıdır. Çalışmayı kötülemek değil amacımız. Ama çalışmanın yaşamın tek amacı olduğu yanlış inancını bizlere kapitalizmin yerleştirdiği aşikardır.

Tembellik Hakkı, tam da bu inanca karşı çıkar. Lafarge’a göre, kapitalizm bizleri sistemin dişlilerine indirgemek için çalışmayı kutsallaştırmış ve insanların boş zaman geçirme, yani hiçbir şey yapmama hakkını yok saymıştır. Oysa insanın pek çok yönü, ancak bu hakkı kendisine tanıdığında gerçekleşir ancak.

Trailer Park Boys, acilen bu hakkı kendinize tanımanızı salık verir. Kendisini çalışmaya ve ‘hayatını kurtarmaya’, ‘köşeyi dönmeye’ adayan insan özgür değildir çünkü. Özgürlük, spontan olabilmek, hayatın farklı olanaklarını karşılayabilmek, kendi güç ve zayıflıkları ile, zafer ve yenilgiler ile yüzleşebilmektir.

Yaşamın özünde, hem gevşeme hem de kasılma vardır. Sağlıklı bir yaşam, bu iki hareketi de kat eder. Ancak kapitalist modern toplum, bizi gevşemekten alıkoyar. Gösteri toplumu, hem çalışma saatlerinde, hem de tüketici statümüze göre belirlenmiş boş zaman aktivitelerimizde bizi bir tür genişletilmiş mesainin içinde tutuyor. Trailer Park Boys, belki de bu sınırların içine sığmayan / sığamayan karekterleri yüzünden bizi ferahlatıyor.

Bitirirken, Ricky’nin efsane sahnelerinden biraz tadımlık:

Ricky’nin hırsızlık yaparken yakalandığı polislerden kurtulduğu sahne.

Ek: Trailer Park Boys ve yasa

Bugünlerde dizinin 12 sezonunun tekrar izledim. Diziyi ne kadar çok sevdiğimi bir kere daha kanıtladım herhalde. Trailer Park Boys Animated bölümlere devam etmeyeceğim, sevemedim bir türlü.

Bu izleyişimde kafamda iki soru oluştu: Birincisi, dizi suçu ve suçluyu övmüyor mu? Bu sorunun cevabı elbette evet. Ama devamında şu soru geliyor: Bu tehlikeli değil mi?

Emin değilim. Aslında evet, suçu ve yasanın ihlalini övmek ya da bunu özendirmek her halükarda tehlikeli. Ama bugün ortada adil bir toplum sözleşmesi var mı? Yasalar işliyor mu gerçekten? Yoksa yasalar adaletsiz bir düzenin neferleri mi?

Ben ikinci durumun gerçek olduğunu sanıyorum. Toplum sözleşmesi sınıfların birbirine dayatması haline geldi bugün. Üstelik günümüzde bu dayatma daha da farklı bir düzeye çıktı sosyal medya ve hipergerçeklik ile birlikte. Artık düzen bizden irademizi ve onayımızı zorla ve beynimize girerek alıyor. Çünkü bizim ihtiyacımız olan hikayeleri sunuyor bize.

Peki Trailer Park Boys karekterleri ne yapıyor? Bu adaletsiz düzenle dalga geçiyorlar. Ve onun etrafından dolaşmaya çalışıyorlar. Yaptıkları yeni bir dünya kurmak mı? Yoksa düzenin adaletsizliğini mikro ölçekte devam ettirmek mi?

Burada devrime ilişkin strateji önem kazanıyor bence. Ne yapmalıyız? İşçiler üretim araçlarına sahip değillerse makineleri kırmalılar ve üretimi sonlandırmalılar mı? Yoksa bu araçların kutsallığını ve insanlık için önemini kabul edip, onların mülkiyetini ele geçirmek için partiye kayıt mı olmalılar?

Bende uyanan ikinci soru ise şu: Özellikle Ricky karekteri, dizideki performansı ile kontrolsüzlüğü savunmuyor mu? Bu kontrolsüzlük ve doludizgin delikanlılık, sistemin bize dayattığı konformizm ile benzer değil mi? Evet, takım elbise giyip bir bankada çalışamazdı zaten Ricky. Ama davranışları şımarık bir zengin çocuğundan ne kadar farklı?

Trailer Park Boys bize keyifli bir akşamdan başka bir şey sunuyor mu? Emin değilim. Düşünmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: