Sevdiğimizi neden ıskalarız?

İnsanın sevdiğini ıskalaması, duygusal salvolarımızla ya da romantizmin yüceliği ile ilgili değil sadece: Diyalektiğin yasaları her yerde olduğu gibi burada da işler. Birisini birisi olarak severiz ve ona erişmek isteriz. Bir çiçeği gördüğümüzde de düşünebiliriz bunu. Ama ne karşımızdaki çiçek kadar basittir, ne de biz sabit bir gözlemciyizdir. Hem sevme eylemi, hem de sevilme – sevildiğini görme eylemi seveni ve sevileni değiştirir. Sonuç, sürekli değişen ve birbirini ıskalayan yaylım ateş ortamıdır.

Öyleyse aşkın imkansızlığı, insanın imkansızlığı ile birleşiyor diyebiliriz. Bunu nasıl söyleyeceğimiz üzerine düşünelim.

Özbilinç ve değişim

İnsan, bir nesne olmadığından, doğanın ve nesnelerin tamamından farklı olarak, refleksiyonda bulunabilir. Yani düşüncesini kendi bilincine (bu bir boşluk ya da nöron etkileşimi bile olsa) çevirebilir. Ancak bu ideal bir eylem değildir. Öyle ki, her refleksiyon da kişinin kendisini değiştirir. Öyleyse ulaşacağımız ideal bir ben de olmadığı dikkate alınmalı.

Ama daha hızlı ilerlemeliyiz. Ben ile öteki arasındaki sınırın keskinliğinden emin olduğumuzu kim söylüyor? Zira refleksiyon bile ötekinin ilkesinin kurduğu dili dolayımlayarak gerçekleştirilir. Öyleyse değişim, bu muğlak alanları da kat eder. Ve muğlaklık, sadece bu alanları değil, düşüncenin, duygunun ve iradenin hareketini bile karekterize ediyor olabilir.

Sevgi ve beklenti

Sevgiyi beklentiye indirgemeyi kimse istemez. Ama her sevgi, ne kadar karşılıksız olsa da, en azından bizim yaşama karşı projemizle, hedeflerimizle, ve nihayetinde yaşama ritmimizle ilişkilidir. Üstelik sevginin doğasından da çıkarabiliriz bunu. Bir duygunun, ilişkilendiği bir durum ya da olay sebebiyle başka bir duyguya dönüştüğünü biliriz. Örnek olarak sevginin nefrete ya da kıskançlığa dönüştüğü durumları düşünebiliriz.

Ama yine de sevgiyi sadece bir haz tatmin mekanizması olarak ele almak kimse istemez. Bu aynının kendisinde tükenmesidir ve platonik aşktır. Ama her sevgi beklentiden öte bir şeydir, çünkü sevgi kişide ortaya çıktığında onu değiştirir, ve ulaştığında karşısındakini. Bu oluşan ancak bir armoni olabilir ve ancak bu olabilirse anlamlıdır. Ama sevginin karşılık bulması ile ilgili değildir bu, sevgi karşılık bulması bile ötekini dolayımlamalıdır.

Ulaşamamanın estetiği

Birisine ulaşabilmenin mümkün olduğunu kim söyleyebilir ki? Bundan emin olamayız. Ama birisine nasıl ulaşamadığımızdan emin olabiliriz. En azından bu ulaşamama tarzının ne olduğunu anlarız.

Aşkta söz konusu olan da budur. Birisinde bir şey buluruz, belki o da bizde bir şey bulur ve bulduklarımız birbirinden farklı da olsa bunların farklılığının bir estetiği vardır. Bu estetik her şeye değer, çünkü estetik her şeyin üstündedir. Etik başarısız olduysa, politika terk edildiyse geriye sadece estetik ve komedi kalır.

Romantik aşkın durumu ise daha da kötüdür. Romantik aşk nihai bir sonu yani ölümü aradığından, bulduğu da olsa olsa aşık olduğu ve bulmayı umut ettiği imkansızlıktır. Burada belki başka bir estetik varsa da, bu daha düşüktür.

Sonuç: Güzel Iskalamak

Elimizde sadece estetik varsa ona güvenmeye çalışacağız. Ve varışımızın ve varamayışımızın estetik olması için çaba harcayacağız. Ama bu çaba sadece bizi almamalı içerisine. Tüm ihtimalleri , karşımızdaki kişinin tüm ihtimallerini, vazgecislerini ve başka insanların katılımlarını da içermeli.

Hep denedin, hep yenildin. Yine dene, yine yenil. Daha iyi yenil.

Samuel Beckett

Eğer her halükarda sevdiğimizi ıskalıyorsak, yani sevdiğimizi tam sevdiğimiz kişi olarak bulamıyorsak ama o da bizi bambaşka birisi olarak buluyorsa, bu çokluklar karşılaşmasında ki harmoniyi ve hatta uyumsuzluğu aramalıyız. Iskalamak verimli ve yaratıcı da olabilir. Ne de olsa en sıkıcı şey değişmemek ve yenilmemektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: