Enflasyon ile yaşamımız nasıl çalınıyor?

Genç orta – alt sınıflar olarak yükselen enflasyon ve zorlaşan iş hayatında ayakta kalmaya çalışıyoruz. Enflasyon canavarının kılıcı altında, ne uğruna olduğunu bilmeden çalışmaya devamke… Peki giderek uzayan mesai saatleri bizden sadece gençliğimizi mi çalıyor?

Ofiste çalışan ve emeğini satan bir mimar olarak, yolun sonu nereye çıkacak bilmiyorum. Her şeyin fiyatı hızla artarken emeğimizin değeri yerinde sayıyor ya da nispeten azalıyor. Bu durumda yerimizde bile saydığımız söylenemez, aslında geriye gidiyoruz ve servetimiz gözümüzün önünde başkalarına aktarılıyor.

Bu halde hepimizin ve en çok da gençlerin geleceksizleştirildiği kesinlikle söylenebilir. İşte bu geleceksizleştirilme, bizzat yaşamın toplumun bir kesiminden sökülüp başka toplumsal sınıflara aktarılmasıdır. Öyleyse ortada bir cinayet ve cinayet mahali var.

İş hayatının sıkışması

Ekonomi konusunda ileri uzmanlığım yok. Ama iş hayatında emekçiler açısından gözlemlediğimiz sıkışma ve zorlaşmanın makro ekonomi ve enflasyonla ilişkisini kurmak için ekonomi nobeline ihtiyacımız da yok. Tek ihtiyacımız özel sektörde çalışmak ve azami gözlem yeteneği.

Mimarlar olarak, uzun süredir hem mimarlık hizmetlerinin hem de mimarlık emeğinin değerinin düştüğünü görüyoruz. Neden bu süreç özellikle bugün, konut ve inşaat malzemesi krizinin ortasında yaşanıyor ?

Çünkü bugünün inşaat maliyetlerinin ve tüm maliyetlerin hızla yükseldiği, giderek daha az inşaat yapılan ekonomisinde, gayrimenkul ve döviz zenginleri giderek güçlenirken, inşaat şirketleri mimarlık gibi hizmetlere giderek daha az ücret ödemek isterken, ayrıca ülkede istihdam azalır ve birim emekçi giderek daha çok emeklinin maaşını öderken, emekçinin zenginleşmesi mucize olurdu.

Bu durumu diğer sektörlerde çalışan emekçiler ve küçük çaplı işletme sahipleri için de genelleyebiliriz. Ben bu sürece iş hayatının (emekçiler açısından) sıkışması diyorum. Bu sıkışma, hem ekonomik zorlukları hem de üretilen işlerin kalitesini düşürüyor kanımca. Yani çalınan sadece yaşamımız olmuyor. Yaşama kalitemiz de azalıyor.

Yaşamın enflasyonu ve ekonominin enflasyonu

Yaşam, aynı kapitalist ekonomi gibi kendi denge mekanizmalarına sahip. Bir bölgede bir canlı türü çoğalırlarsa (yani üreme enflasyonu artarsa) onun beslendiği (yediği) canlı sayısı azalır, ancak besin azaldığından avcıların da sayısı azalacak ve bu türün bazıları ölecektir. (Böylece ekosistem tekrar dengesini kurar.) Kapitalist ekonomi de benzer denge mekanizmalarına sahip, ancak burada alt ve alt orta sınıflar yani kaybedenler, birden değil yavaş yavaş ölüyor.

Ayrıca kapitalizm, emekçinin elinden zenginliğini alırken onun yerine hayaller ve histeriler koymayı her zaman bildi. Tabii bu histeriler aynı zamanda sosyal yardım ve toplumsal yozlaşma ile kayırmacılığa da yaşlanıyor. Yani çalınan yaşamlar, geriye vaatlerle ve ilüsyonlarla ödeniyor.

Sonuç olarak ekonomide yükselen enflasyon ve değer kaybeden iş gücü, yaşamın ve yaşamsal güçlerin toplumsal bir aktarımıdır diyebiliriz. Bu aktarım ister gönüllü ister zoraki olsun hepimizin yaşamında.

Cinayet, katliam, enflasyon

Bu üç kelimenin de anlamlarını biliyoruz. Cinayetle katliamı birbirinden ölçek ayırırken, enflasyon bunlarla nasıl bağlanır?

Enflasyon eğer emeğin değerinin düşmesi, yaşamın alt orta sınıf için zorlaşması gibi anlamlara geliyorsa, onu neden sadece servet aktarımı olarak görelim? O aynı zamanda yaşamsal güçlerin aktarımıdır ve bu bakımdan cinayettir. Hatta enflasyonun sürekli hale getirildiği bir ekonomide, cinayetin katliama dönüştüğü bile söylenebilir.

Bu cinayete birimiz markette, birimiz ofiste fazla mesai yaparken, birimiz bir iş kazasında ölürken uğrarız. Aradaki küçük farklar neden önemi olsun? Yaşamımız ve gençliğimiz bizden sistematik olarak çalınmıyor mu?

Öyleyse genç kuşak olarak, bu yaşamda apolitik ve sınıfsız olmanın imkansız olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Bu düzenin değişmesi için, bir şeyler yapmamız gerektiğini de (umarım) öğreneceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: