Melankoliden esenliğe ulaşmak için üretiyor ve paylaşıyorum.


 • Martin Eden zihnen köleleştirilmiş miydi?

  Martin Eden zihnen köleleştirilmiş miydi?

  Martin Eden, zihin ve beden emekçisi biz gençlerin en sevdiği romanlardan, peki ya bizim neoliberalizm tarafından köleleştirilmemize benzer bir hegemonik baskı türüne maruz kalıyorsa roman kahramanı? Martin Eden’i mutluluk değil ama başarıya ulaştıran uzun çabalarının kaynağında ne vardı? İçten gelen bir arzu mu, yoksa sistemin onu zorladığı sınıf atlama, başarılı olma ve tanınma güdüsü mü? […]

  Read more

 • “Asmoday: Cin-ür Racim”, Cinler ve Şeffaflık Toplumu

  “Asmoday: Cin-ür Racim”, Cinler ve Şeffaflık Toplumu

  Asmoday:Cin-ür Racim filmi, vasat bir film olsa da bir korku filminden beklediğimiz çoğu şeyi bize sunuyor. Özellikle cin hikayelerini seviyorsanız, beğenebilirsiniz. 🙂 Ama ilginç olan şu ki film bunu, örtülü bir kapitalist ruh eleştirisi ile sosluyor. Ben bu yazıda, bu eleştiri ya da sosun elinden tutup, Byung-Chul Han’ın Şeffaflık Toplumu fikriyle birlikte tartışmak istiyorum.

  Read more

 • Heidegger neden önemli bir felsefeciydi?

  Heidegger neden önemli bir felsefeciydi?

  Martin Heidegger, hayranı da düşmanı da çok olan, sık sık ismini ya da eleştirildiğini duyduğumuz bir “düşünür”. Peki bu durumun sebebi ne? Heidegger muhafazakarların ya da faşistlerin gizli prensi olduğu için mi bu payeyi hak etti? Yoksa varoluşçuların ve edebiyatçıların desteğiyle mi bu kadar güçlendi? Heidegger , felsefe tarihini etkileyecek kadar önemli düşünceler ortaya atmış […]

  Read more

 • Küçük anlatı neden tehlikelidir?

  Küçük anlatı neden tehlikelidir?

  Küçük anlatının tehlikesi hakkında ne düşünmeliyiz? Büyük hikayeler / üst anlatılar bizi başka bir evrene çağırıyorlar. Bu hikayeleri çağımızda dayatıcı, uzun ve ağdalı buluyoruz. Peki ya küçük anlatılar, yani gerçeklikle iç içe geçmiş fanteziler daha büyüleyici ve yanıltıcı ise?

  Read more

 • Barbarlık ve kültürel yozlaşma

  Barbarlık ve kültürel yozlaşma

  Barbarlık nedir? Gelişme ve zenginleşme eğiliminde olan yaşam ve  kültür, neden ve nasıl gerilemeye başlar? Michel Henry, Barbarlık kitabında işte bu soruları fenomenolojik bir kültür eleştirisi çerçevesinde tartışır.

  Read more

 • Mülteci sorunu hakkında ne düşünmeli?

  Mülteci sorunu hakkında ne düşünmeli?

  Türkiye’de mülteci sorununun yoğun şekilde yaşandığı şehirlerimizi ve kent kültürünü, göç olgusu ve metaforu ile birlikte düşünmek bize hangi fırsatları sunar? Kentlerimizden başlayarak, kültüre ve toplumsal yaşama şekil veren bu “olay”, bizi nasıl etkiliyor? Mülteci krizi ve göç olgusu kültürümüzle nasıl ilişkilenecek?

  Read more